вторник, 7 юли 2015 г.

Футбол: петте плюса на един успешен мондиал

Карли Лойд - голмайстор
Това седмо световно първенство по женски футбол завърши с един красив финал, спечелен с огромна преднина от отбора на Съединените Американски Щати, който се намира във върхова форма(5-2 срещу отбора на Япония). От сега нататък американките имат ще най-добри показатели в женския футбол, които не спира да се развива и да печели привърженици по цял свят.



1. Съединените Американски Щати наистина са най-добрите в женския футбол. 


   За тези, които все още не вярват, американските футболистки, в продължение на един месец в Канада, показаха, че са най-опасния противник. Те вдигнаха тяхната втора и последна световна титла през 1999 година (първата е през 1991). След първия олимпийски шампионат през 1996, те взеха три олимпийски титли(2004, 2008 и 2014), но все не успяваха да се наложат на световните първенства.

   След като победиха Китай на четвърт финалите, след това двойните световни шампиони - германките, на полуфиналите и техния нов най-силен съперник - японките на финала(5-2), съотборничките на Хоп Соло и Карли Лойд с право заслужиха тази трета титла и оглавиха световната класация.

2.Женския футбол стъпва и на други континенти


   След тяхната победа през 2011 година, японките възкачиха Азия на върха на класацията, това което Китай не успя да направи през 1999(финалист). Северна Америка, благодарение на Съединените Американски Щати и Канада, Европа благодарение на Германия и северните страни(Норвегия и Швеция) и от сега нататък Франция и Англия разполагат с най-добрите играчи в света. Но на мондиала изпъкнаха и качествата на играчи от други нации.
   Осем години след първия им четвъртфинал, в Канада австралийките извършиха "престъпление", позволявайки си лукса да победят Бразилия на осминафинала. В началото смятани за слаб отбор, Колумбия се класира за осминафиналите във второто си участие на световно първенство. Срещу Съединените Американски Щати, Колумбия се държа равностойно на терена, въпреки показания червен картон. За всеобща изненада, те победиха и Франция(2-0) в мача помежду им.
   Докато Германия използва Кот д'Ивоар за боксова круша при победата си с 10 на нула, то Камерунците достигнаха до осминафиналите само с една загуба от Китай с 1 на 0.

3. Сините грабнаха сърцата на феновете и се състезаваха с най-добрите


   Ако пътят на френските футболистки беше леко обагрен с едно леко разочарование, от начина по който се разви четвъртфинала с Германия, изгубен от дузпи, след като пет минути преди края беше изгонен състезател от техния отбор и отсъдения за това единадесет метров наказателен удар. Въпреки това сините могат да се похвалят с един успешен Мондиал.
   След една грешна стъпка срещу Колумбия, съекипничките на Амандин Анри, смачкаха Мексико, обуздаха Южна Корея и доминираха, макар и рядко на терена срещу Германия. Англия, която победиха на откриването с 1-0, завърши трета, което достатъчно говори, че при едно по-добро стечение на обстоятелствата, Франция можеше да постигне много повече.
Близо до полуфинал

   И да продължим с хвалебствията: ненадминат зрителски интерес, въпреки огромната часова разлика. Епичния четвърт финал срещу Германия постави нов рекорд от 4.2 милиона зрители на телевизия TNT и с пик от над 5 милиона в края на срещата. Осмина финала срещу Корея е гледан от почти 3 милиона. След четири години, през 2019 във Франция Мондиалът ще може да донесе приятна промяна за френския женски футбол.


4. Нивото на вратарите се покачва


   Традиционно с ниски оценки от критиците на женския футбол, вратарите не бяха безупречни, но все повече блестяха с изявите си. Със двете най-добри специалистки на поста - германката Надин Ангере и американката Хоуп Соло(обявена за най-добър вратар както през 2011), които показаха по-добро представяне в Канада, се отличиха и други.
   Между тях - французойката Сара Буади, често критикувана от френската преса, изигра един голям четвъртфинал срещу Германия. Колумбийката Сандра Сепулведа удвой броя на спасените удари към вратата в мача срещу Франция. Ако проблемът с височината е още нерешен за високите удари, то вратарите вече си тежат на мястото и показват класа.

5.Спектакъл и голове по време на Световното



  
   Сто четиридесет и шест гола за петдесет и две срещи - това прави средно по 2.8 гола на мач. Шутът на Амандин Енри в пълната врата на Мексико, Карли Лойд с феноменалния удар от средата на терена на финала с Япония, много от тях ще останат в историята с красивите си изпълнения. Отборите на Франция, Съединените Щати и Япония показаха много добра, сплотена игра. Имаше и доста изпъкващи индивидуални играчи по време на първенството. Някой от тях изпъкнаха много над останалите като: Карли Лойд - избрана за играч на Мондиала, Амандин Енри е втора, а Японката Айа Мияма остана трета. 

източник: http://www.lemonde.fr/football/article/2015/07/06/football-les-cinq-bons-points-d-un-mondial-reussi_4672580_1616938.html

Няма коментари:

Публикуване на коментар