четвъртък, 3 юли 2014 г.

Речник на подправките и продуктите използвани в азиатската кухня


Гари - това са резени джинджифил, консервирани в марината от оризов оцет, мирин, захар и сол. Използва се за неутрализиране на вкуса между консумацията на различни варианти суши.
Гъба кохи - вид плесенна гъба използвана при приготвянето на мисо (виж подолу).
Гъба Шийтаке или Lentinus edodes са вид гъби, които виреят в Китай. Известни са със свойствата си да снижават високия холестерол, да подпомагат правилното функциониране на черния дроб и да подсилват имунната система. Намират широко приложение в азиатската кухня.
Даши -Даши е бульон от кафяви водорасли комбу и сушена риба тон, който в Япония се използва предимно за основа на супи. В България се намира много трудно, но може да се замени, макар и не напълно, с кубче пилешки булцон и малко рибен сос.
Кресон - вид лук, който се използва  в кулинарията главно за салати и като допълнение в сандвичи. Подходящ е за ястия с яйца и извара, подправя добре супи и сосове. Вкусът му е свеж и далечно напомня този на хряна.
Мирин - Сладко японско оризово вино използвано в японската кухня за приготвяне на различни ястия и сосове. Използва се само за готвене.
Мисо /Miso/ е традиционна японска подправка, която е обявена за една от най-полезните в целия свят. Това е вид паста, която се произвежда от процеса на ферментация на соя, ечемик или ориз, които са накиснати във вода, сол и специален вид плесенна гъба, наречена „кохи“. Можете да я намерите в магазините за китайски продукти като соева паста.
Нори - Листата нори се правят от сушени, ядливи морски водорасли и са неизменна част от приготвянето на суши. Продават се в две разновидности - само сушени, които са зелени на цвят, и запечени, които са по тъмни. Ако разполагате само със зеления вариант, можете да ги запечете в сух тихан върху котлона, докато листовете станат по твърди и ароматни.
Ориз за суши - Японският ориз за суши е с къси, закръглени зърна. Сварен, той е лепкав, поради което лесно приема различни форми. Може да се използва и ориз за ризото, но японските разновидности са по-близки до традиционния вкус.
Оризов оцет - Японският оризов оцет е с мек вкус. Използва се преди всичко за подправяне на ориза, като му придава типичните аромат и вкус.
Резене - див копър. Използва се за подправяне на риби и супи.
Саке - е традиционна японска алкохолна напитка, получавана при ферментация на ориз.
Самбал оелек -  индонезийски сос от червени люти чушки, който дава пикантност на храната, без да доминира над останалите вкусове и аромати. Него, както и пастите от лимонена трева и кориандър можете да откриете в големите супермаркети.
Сусамово олио - Тъмното сусамово олио има много интензивен вкус, за това се прилага в много ограничени количества. Светлият вариант се приготвя от сурови семена и поради неутралния си вкус е по-подходящ за пържене.
Съчуански пипер -Използва се в азиатската кухня за подправяне на риба. Ароматен и остър вкус. Внимание - изключително лют!!!
Тофу (или „соево сирене“) е храна с китайски произход, произведена чрез коагулация на соево мляко с последващо отцеждане и пресоване на блокчета. Правенето на тофу от соево мляко е подобно на правенето на сирене от мляко.
Уасаби - Това е зелена паста от японски хрян. Намира се също и под формата на прах, който се разбърква с вода. Тъй като е наистина много люто, трябва да се внимава с дозирането му.
Халибут -  е вид плоска дънна риба. Месото й е подобно на това на калкана с много малко мазнини.
Черен корен - или още "аспержите на бедните" е кореноплодно разстение. Кореноплодите на черния корен се използват като подправка на супи и ястия, за приготвяне на разхладителни напитки,сиропи и сладолед,а също и като сурогат на кафето.
Японски соев сос - В сравнение с китайския е по-слабо солен. Има тъмен и светъл вариант. Светлият сос е чудесен фон, на който изпъкват вкусовете на останалите съставки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар