За 8 броя:
1 ч. л. светъл соев сос
2 с.л. захар
1 щипка сол
1 с.л. мирин
олио за пържене
1 лист нори
вода с оризов оцет
150 гр готов ориз за суши
- Яйцата за омлета се разбиват с 2с.л. вода, соевия сос, захарта, солта и мирина. Трябва да са добре разбити, но не и на пяна.
- Тиганът за омлета се загрява, след което се намазва с олио. Сипва се тънък слой от яйчената смес, пържи се на среден огън, докато се втвърди, като мехурите се пукат с вилица.
- С шпатула крайщата на омлета се завиват към средата на тигана, така че да се получи ивица широка около 6 см. Не се вади от тигана. Пространството отстрани на завития омлет се намазва с мазнина и се сипва от яйчената смес, като омлетът се повдига, така че сместа да се разстели и под него. Когато се втвърди , се загъва към средата на тигана. Продължава се по същия начин докато свърши сместа, а омлетът стане дебел около 2 см.
- Готовият омлет се охлажда до стайна температура. Срязва се напречно на две, а половините се нарязват на по 4 еднакви правоъгълно парчета. Листът нори се нарязва на 8 ленти с широчина 2 см. С навлажнени във вода и оцет ръце се оформя оризът за 8 нигири, без да се притиска прекалено. В лявата ръка се слага парче омлет. Върху него се поставя ориз и леко се натиска с палеца. Внимателно се обръща и омлетът леко се притиска към ориза.
- Оформените нигири се обвиват с ивици нори. Краищата на ивиците се залепват с няколко зърна ориз.
201 ккал, 840 кДж, 8 гр протеини, 10 гр мазнини, 17 въглехидрати
В Япония омлетът за суши се приготвя в специален квадратен тиган с дълбочина 1 см. В домашни условия може да се използва обикновен кръгъл тиган с диаметър около 25 см и омлетът да се изреже в правоъгълна форма.
Традиционните напитки, които придружават суши, са зелен чай и саке. Японците пият саке леко топло, така че е добре преди сервиране да се затопли на водна баня.
Няма коментари:
Публикуване на коментар